پالس اکسیمتری چیست؟

به طور طبیعی اکسیژن به میزان 21 درصد از کل هوای آزاد موجود در جو را به خود اختصاص داده است. در افراد سالم با همین درصد اکسیژن بدن میتواند اکسیژن کافی به همه سلول ها برساند. در یک فرد سالم مقدار طبیعی درصد اشباع اکسیژن 96 درصد و یا با دو درصد اختلاف بالاتر یا پایین تر میتواند باشد، اما در بیماران ریوی و گاهاَ بیماران قلبی spo2 معمولا افت می کند به طوریکه بسیاری از بیماران مزمن ریوی با درصدهای اکسیژن پایین تر از 90% نیز بدون علامت زندگی می کنند. از موارد دیگری که می تواند باعث کاهش سطح اکسیژن خون شود کوهنوردی و صعود به ارتفاعات می باشد که علت آن رابطه معکوس فشار اکسیژن با ارتفاع است. هر چه ارتفاع افزایش یابد میزان فشار اکسیژن کاهش می یابد.
پالس اکسیمتر وسیله ای است که به کمک آن می توان سطح اکسیژن خون را اندازه گیری کرد. این اندازه گیریِ آسان و بدون درد، چگونگی ارسال اکسیژن به قسمت های دورتر از قلب، مانند دست ها و پاها را اندازه گیری می کند.

دستگاهی که این آزمایش را انجام می دهد، پالس اکسیمتر نام دارد. پالس اکسیمتر یک وسیله کوچک و سبک وزن است. این ابزار غیر تهاجمی به راحتی به نوک انگشت دست یا انگشت شست پا یا لاله گوش متصل می شود. دو طول موج نور از طریق پالس اکسیمتر برای اندازه گیری میزان ضربان قلب و میزان اکسیژن ارسال می شود.

هنگامی که پالس اکسیمتر به پایان ارزیابی خود می رسد، صفحه نمایش آن، درصد اکسیژن خون و همچنین میزان ضربان قلب را نمایش می دهد.

ابوالفضل مهرعلیان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *